Ocieplenie budynku najczęściej kojarzy nam się z materiałami termoizolacyjnymi, takimi jak styropian, wełna mineralna czy płyta z piany fenolowej. Są to oczywiście bardzo trafne odniesienia, jednak niejedyne. Zdolność do utrzymania wytworzonej energii cieplnej wewnątrz domu zależy nie tylko od wymienionych materiałów. Trzeba zwrócić uwagę również na odpowiednią stolarkę okienną lub drzwiową, a dokładniej — na ich Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła. Wpływa na niego wiele czynników, chociażby grubość profili oraz sam materiał wykonania. Dlatego w tym artykule porównamy dwa popularne modele okien: Dako DPQ-82 a GFO BluEvolution 82. Przedstawimy ich cechy wspólne oraz różnice, dzięki czemu podjęcie decyzji będzie dla Ciebie znacznie prostsze!
Okna Dako DPQ-82 – czym się charakteryzują?
Nie bez powodu są one jednym z najpopularniejszych profili. Ich specyfikacja techniczna świadczy o wyrobie wysokiej jakości, która jest gwarancją bezproblemowego użytkowania przez wiele lat. Okna Dako DPQ-82 (w przeciwieństwie do GFO BluEvolution 82) mają 7 komór w ramie i stalowe wzmocnienie w kształcie litery L. W ramie natomiast umieszczono 6 komór oraz pełny profil zamknięty. Głębokość zabudowy wynosi dokładnie 82 milimetry, a domyślny pakiet szybowy ma parametry 4/18/4/18/4. Cała konstrukcja jest więc bardzo wytrzymała. Statyka na takim poziomie zapewnia odporność na różnego rodzaju siły oddziałujące na produkt w trakcie eksploatacji.
Na estetykę w profilach Dako DPQ-82 wpływa przede wszystkim typ zgrzewu, a mianowicie – V-perfect dla obustronnej okleiny. Linia łącząca poszczególne fragmenty profili jest niemalże niewidoczna. Klienci mogą wybrać spośród wielu kolorów i wzorów: od imitacji drewna aż po jednokolorowe, jednolite projekty.
Jak jednak wygląda energooszczędność okna Dako DPQ-82? Uw plasuje się na poziomie 0.77W/m2K, a Ug – 0,5W/m2K. To bardzo dobry wynik, który zadowoli większość Klientów. W tej kategorii w niewielkim stopniu przegrywają z GFO BluEvolution 82, przez co mogą nie odpowiedzieć na oczekiwania wyjątkowo wymagających odbiorców.
Okna GFO BluEvolution 82 – jakie są ich parametry?
Produkty Dako DPQ-82 mają różną ilość komór. Okna GFO BluEvolution 82 natomiast cechuje dokładnie taka sama liczba. Zarówno w ramie, jak i w skrzydle jest ich 6, a stalowe wzmocnienie ma zupełnie inny kształt, kolejno w kształcie odwróconej litery U oraz C. W standardzie konstrukcji zawsze znajdują się 2 zaczepy antywłamaniowe oraz dodatkowe, ukryte żebra, wpływające bezpośrednio na wytrzymałość konstrukcji. Podobnie jak opisany wyżej profil konkurencji, te również występują w wersji 3-szybowej w pakiecie 4/18/4/18/4, dzięki czemu jest dobrym wyborem do każdego domu, w którym priorytetem jest energooszczędność oraz wytrzymałość.
Pod względem izolacji, okna GFO BluEvoltion 82 wypadają nieco lepiej niż ich konkurent Dako DPQ-82. Uw wynosi od 0,70 do 0,77W/m2K, a Ug utrzymuje się na takim samym poziomie, a więc 0,5W/m2K. Ich energooszczędność może być zatem lepsza, mimo że rozbieżności w danych liczbowych nie są znaczące.
Warstwa wizualna produktów GFO BluEvolution 82 nie odbiega pod żadnych względem od konkurencji. Tutaj również znajdziesz zgrzew V-perfect oraz szeroką gamę kolorystyczną, dzięki której bez problemu dopasujesz stolarkę okienną do estetyki całego domu.
Okna Dako DPQ-82 i GFO BluEvolution 82 – gwarancja
Tutaj różnice między dwoma profilami są już zauważalne, więc mogą przeważyć szalę podczas podejmowania decyzji. Okna Dako DPQ-82 objęte są 7-letnią gwarancją. To standard, który można przedłużyć do 10 lat, jeśli dokona się odpłatnego przeglądu przez renomowany i oficjalny serwis. W przypadku pakietów szybowych obowiązuje 5 lat, a na zabrudzenia, zarysowania i wady powstałe wewnątrz konstrukcji – dokładnie 1 rok.
Natomiast okna GFO BluEvolution 82 cechuje 5 lat gwarancji w zakresie trwałości i wytrzymałości konstrukcji. Jednak w kwestii pakietów szybowych należy zgłosić się do wybranego dostawcy.
Jeżeli zdecydujesz się na zakup okien Dako DPQ-82 lub GFO BluEvolution 82 w naszym sklepie, możesz uzyskać jeszcze jedną gwarancję. Oferujemy 2 lata na montaż oraz aż 20 lat na szczelność w przypadku zastosowania systemu uszczelniania Tytan Wins.
Komentarze są zamknięte